Latince adı hymen olan ve yunan mitolojisinde Evlilik tanrısının ismidir. Kızlık zarı ülkemiz ve dünyanın belli kısımlarında sosyal ve kültürel olarak önemini hala korumaktadır.

Kızlık zarı bozulmamış olması ve hatalı olarak kadınların bekaretinin, yani bir erkekle cinsel ilişki geçirmemiş olması veya hatalı olarak ilk ilişki sonrasında görülmeyen kanama kadının daha önce bir erkekle cinsel ilişki içerisinde bulunmuş olduğu kanıtı olarak görülmektedir. Bu yüzden birçok masum genç kız tüm yaşamını etkileyecek olaylar ile karşılaşabilmektedir. Bu durum tek olarak bizde değil, birçok kültür için geçerlidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarının şahit olduğu ve ne yazık ki maalesef, genç kadınların kızlık zarı muayeneleri için kliğine getirilmesi ve küçük düşürülmesine maruz kalan aşağılanmalarına tanık olmaktadır.

Bu yazımızda kızlık zarları hakkında yanlış bilinenleri düzeltmek amacıyla soru cevap şeklinde hazırlamış olduğumuz bir makalemizdir.

KIZLIK ZARI NEREDEDİR?

 

Vajina girişinin yaklaşık olarak 1 ile 1,5cm iç kısmında yer alan ince bir zar yapısıdır.

  • Böyle Bir Yapı Neden Vardır?

Fizyolojik ve Anatomik olarak kızlık zarının bilinen bir işlevi bulunmamaktadır. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işleve sahip olduğu düşünülmektedir. Ortası delik olan bu kızlık zarının nasıl enfeksiyonlara karşı koruyucu bir işlev gösterdiği ise günümüzde hala tartışmalara yol açmaktadır. Bakire olan insanlardan ender oluşması kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmaması örneği verilmektedir.

  • Kızlık zarları yapısal şekilde farklılıklar göstermesi mümkün müdür?

Anatomik olarak kızlık zarları vajinanın hemen giriş kısmına yerleşmiştir. Sıkça görülen şekliyle ortasında yer alan adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ortasında ufak bir delik yarı esnek yapıda olan bir zardır. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya esnek olabilmektedir. Yine bazı kadınlarda bir delik yerine birden fazla delikler bulunabilir. Bazı durumlarda ise, kızlık zarının üzerinde delik yoktur. Adet dönemlerinde ise, bu kanamalar iç kısımda birikmekte ve her adet dönemi içerisinde ağrı duymaktan kötü olurlar. Kanamalar öyle ileri boyutlarda birikebilir ki, ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olur. Bu riskli bir durum nüksettiğinden dolayı, kızlık zarına delik açılıp, içeride birikmiş olan kanın boşaltılmasını sağlanır.

KIZLIK ZARI CİNSEL İLİŞKİ SONRASINDA KANAMA YAPARMI?

 

Kızlık zarı nispeten esnek bir yapıya sahip olmasına karşın, vajinanın içine girme gibi denemelerde kolaylıkla yırtılabilen ve kanayan bir anatomik yapıya sahiptir. Lakin zarın çok fazla esnek olmasıyla beraber ilk defa ilişkiye giren kadınların kızlık zarlarının esnek ve az sayıda bulunan damar sayısı nedeniyle kanama görülemeyebilmektedir.

BAKİRE OLAN BİR KADIN JİNEKOLOJİK MUAYENE OLABİLİRMİ?

Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından birisi olan vajina ve rahim ağzı bölgesinin gözlemlenebilmesi için yapılan spekulum muayeneleridir. Günümüz tıp uygulamalarında bakire olan insanların jinekolojik muayene işlemleri makat üzerinden gerçekleşebilmektedir.

Bakire olan insanların yalnızca ultrasonografi ile değendirilmesi, bu yaygın olan eğilimin halk arasında daha az gelişmiş bir yöntem olarak bilinmektedir.

Bakire olan kadınların değerlendirmesinde yalnızca karından yapılan ultrasonografi yeterli olmamaktadır. Akıntı kasın ağrısı ve buna benzer şikayetlerin değerlendirilmesi, kızlık zarına hiçbir zarar vermeden makat üzerinden gerçekleşmektedir.

 

İLİŞKİDE İLK GECE NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR?

 

İlk gecede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir dediğimizde, ilk cinsel ilişki deneyiminde hem kadına hem erkeğe düşen önemli hususlar vardır. İlk deneyimlerin güzel ve hatırlandığı zaman duygu dolu bir an olabilmesi için, kadınlara büyük iş düşmektedir. Kadının öncelikle bu ilk deneyimine kendisini hazır hissetmesi, ön sevişme ile vajinada yeterli kayganlaşma sağlanması veya kayganlaşma sağlanmaması durumunda da kayganlaştırma görevi taşıyan jellerin eczaneden alınması gerekmektedir.

İlk cinsel deneyimlerin ağrılı olması gerekmez. Kadın kendisini yeteri kadar gevşetmesi, erkek tarafı içinde yumuşak davranması sonucunda ağrısız bir ilk deneyimin gerçekleşmesi mümkündür.

Kadınların en büyük korkularından birisi olan gebe kalma durumunda ise, erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak kullanabileceği uygun koruma yöntemini deneyip ilişkide bulunması en ideal yöntemdir.

İLK KEZ CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA KIZLARIN ZARI AŞIRI KANAYABİLİRMİ?

 

Erkek grubunun aceleci ve sert davranma sonrasında ufak yapılı kadınların zar ile birlikte vajina dokuları da yırtılabilmektedir. Bu durum çok aşırı kanamaya seyir eden durum olarak görülür. Büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkmıştır. Kızlık zarının çok aşırı sert bir yapıya sahip olması da bu duruma katkıda bulunan faktörlerden birisidir.

Normal ilişkide oluşan kanamalar birkaç dakika veya en geç yarım saat gibi bir sürede durmaktadır.  Eğer kanama çok şiddetli ve üzerinden baya bir zaman geçmesine rağmen kanama durmuyorsa böyle bir durum söz konusu olduğu için doktora başvurmak gerekmektedir.

Bazı durumlarda ise ilk ilişkide kanama olur, yırtılan bölgenin iyileşmesi sonrasında girilen ilişkide tekrar kanama gözlemlenir. Bu durum kızlık zarının çok sert ve bol damardan oluştuğu anlamı taşımaktadır. Bu yüzden endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

KIZLIK ZARININ ONARILMASI

 

Kızlık zarlarının onarılması mümkündür. Tüm dünya üzerinde bunu uygulayan doktorlar aynı zamanda talep eden kadınlar mevcuttur. Bu hasarın onarılması başarılı olup olmayacağının en önemli nedeni yırtılmanın ne zaman gerçekleştiğidir. Kısa süre içerisinde oluşmuş olan yırtıklar kolaylıkla giderilebilmektedir. Üzerinden uzun bir zaman geçen yırtığın başarılı olması biraz daha zordur.

KIZLIK ZARI YIRTILMADAN HAMİLE OLMA DURUMU?

Evet değerli okuyucularım. Kızlık zarının bozulması gebelik için herhangi bir şart teşkil etmemektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yırtık zarının esnek olan kişiler için cinsel ilişki üzerinde kızlık zarına zarar vermeden gebelik durumu söz konusu olabilir. Erkeğin kızlık zarına yakın bir bölgeye boşalması sonucu, spermlerinde oldukça hareketli hücrelerden oluşmasından ötürü, vajina girişinden rahim ağzı bölgesine oradan da iç genital sistemine geçerek gebeliğin başlayabilmesine neden olabilir.