Cinsellik hakkında bilgiler konusu altında sizlere geniş kapsamlı bilgiler vermeye çalışacağız. Umarım konumuz sizler için faydalı bir yazı olur diye ümit ediyoruz.

Cinsel Arzu Nedir?

cinsel arzu nedir

cinsel arzu nedir

Kişilerin karşı cins ile cinsel ilişkiye girme arzusu her zaman olmuştur olacaktır ve bedenen ya da hormanal olarak bir sağlık problemi yoksa herkes tarafından olacak bir durumdur. Ancak insanlar ne zaman bir cinsel arzu duyarlar öncelikle bunu irdelemek gerekir. Bedenin cinsellik için yeterli olgunluğa ulaşmasının ardından kişiler o günün yaşamsal koşullarını garantiye almalarının ardından cinsel arzu duymaya başlarlar. Ancak bu arzulama kişilere göre veya yaşanılan topluma göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Ne yazıktır ki toplumumuzda özellikle de kadınlarda istek ile alakalı bazı sıkıntılar bulunmaktadır.

Aslına bakılırsa erkek ve kadının cinsel arzu oranları aynıdır ancak, aile baskısından ahlaki ve dini baskılar nedeniyle bu durumu tamamen göstermeyebilmektedirler. Bu bastırmalardan erkekler daha az etkilendiği için de daha fazla cinsel istek duyarlar. Buradan da anlaşılacağı üzere kişinin cinsel arzusunun partnerinden daha fazla olması karşıdaki kişinin cinsel bir probleminin olduğu anlamına gelmeyecektir. Yaşamımız boyunca başkalarından öğrenilmeyen, doğuştan bedenimizde oluşan bazı oldular vardır. Dürtü olarak adlandırılan bu durumlardan bir tanesi de cinsel arzudur. Yani anlayacağımız üzere cinsel arzu bilinçaltından gelir. Öğrenmeyle edinilmez. Birincil dürtüler yeme içme gibi aktiviteler ise ikincil dürtülerin arasında da cinsellik vardır. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere kişilerin yapmamalarının hayatlarına mal olabileceği dürtüler birincil, yapmamaları hayatlarına sebep olmasa da yaşam standartlarını etkileyecek dürtülere de ikincil dürtüler denilmektedir.

Cinsel İsteksizlerin Nedeni Nelerdir?

cinsel isteksizlik nelerdir

cinsel isteksizlik nelerdir

Cinsellik sağlıklı insanlar için vazgeçilmez bir istektir ve vücut sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Genel olarak hormonal bir sorunu veya bedensel bir engeli olmayan her kadın ve erkek cinsel bir isteklilik yaşar. Ancak bu kişilere göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı durumlarda ise cinsel isteksizlik başlar. Bu nedenlerin iyi irdelenmesi ve gerekli önlemlerin alınması cinsel birlikteliğin kalitesi açısından çok önemlidir.

Kadınlarda hamile kalma endişesi cinsel isteksizliğin en çok görüldüğü durumdur. Oysa korunma yöntemlerin güvenilirliği ile bu endişe aşılabilecektir. Dini ve toplumsal değerler yönünden bakıldığında da bekaret cinsel isteksizliğin ana sebeplerinden görülmektedir. Bayanların cinsel isteklerini göstermesi aşağılanma ve erkeğe olumsuz etki verebileceği endişesi de bu duruma örnek verilebilir. Çevre baskıları, ahlaki ve dini düşünceler, ailenin baskısı ile yetiştirilme tarzı gibi etmenler de cinsel isteksizlikte önemli rol oynamaktadır.

Partnerler arasındaki uyumsuzluklar da bunların başında gelebilecek durumlardır. Daha önce taciz veya tecavüz yaşayan kadınların cinsel isteksizliği oldukça fazladır ve ilişki için zorlamakta isteksizlik nedeni olabilmektedir. Bayanda oluşabilecek kuruluk ve ağrı hissinin yanında partnere güvensizlik ya da erken boşalma cinsel isteksizlik nedenlerindendir. Kullanılmakta olan ilaçların yan etkileri ve depresyon gibi rahatsızlıkların yanında farklı hastalıklarda neden olabilmektedir. İlerleyen yaşlarda ise bu durum biraz daha azalabilmektedir. Kişilerdeki hormonal bozukluklar da cinsel isteksizliğin nedenlerindendir ki bu tür durumlar da kesinlikle tedavi olunması gerekmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

cinsel yolla bulaşan hastalıklar

cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Kadınların sürekli olarak jinekologlara başvurması sebepleri arasında yer alan ve neredeyse en çok karşılanılan semptom vajinal akıntı nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların dışında ise kasık ağrılarının yanı sıra kanama bozuklukları da ön planda yer alır.

Vajina iç yapısının çok katlı bir epitelle örtülü olması salgı yapan bezlerinin olmaması anlamını taşımaktadır. Bu işlem sadece cinsellik sırasında vajina bölgesinde meydana gelen kayganlık sağlayıcı sıvıların salgılanmasını sağlamaktadır. Bu kayganlık içeren vajinal sıvıların en önemli kısmını serviks olarak belirtmiş olduğumuz rahim ağzı bezlerinin salgıladığı sıvılardan oluşur. Bu bezler sayesinde östrojen uyarısına duyarlı olmasını taşır. Vajina içini asidik yapıda tutan patojen mikroorganizmaların çoğalmasını önlemeye yaramaktadır. Vajinadan akan berrak renkteki akıntılar normal görülür. Bu akıntılar genelde adet dönemi bitimi, mukus gibi saydam ve kokusuzken, yumurtlama sonrasında kokusuz ve krem rengi kıvamında olmaktadır. Asıl olan doğal ve fizyolojik akıntı böyle olması gerekir.

Vajinal enfeksiyona yatkın olan,  Adet görmemiş kız çocukları için, menopoz geçiren kadınlarda görülen östrojen eksikliği ile bağlı akıntı pek görülmez.

Vajinal akıntılarının artmasının başlına nedeni vajinal enfeksiyonlar olarak bilinir. Bunlar içerisinde yer alan unsurlar, rahim ağzı enfeksiyonları ve yaraların, rahim ağzı kanseri de vajinal akıntının artmasına neden olabilir.

Beyaz Gri renklerinde ve kokmuş balık gibi kokan akıntı sebepleriyse, Bakteriyel vajinitler içerisinde floranın değişimine bağlı olarak bilinen Gardanella biçimidir. Akıntılar vajinanın iç ve dış genital bölgesinde iritasyon görevi yapmazlar. Vajinal kısımda oluşan bu mantarala bağlı akıntılar ise beyaz renkli olup kokusuz şeklindedir.  Belirtisi, vajina içerisinde kesilmiş süte benzeyen küçük parçacıklar şeklinde görülebilir. Bununla birlikte şiddetli kaşıntı ve iritasyon ile birlikte gerçekleşir. Trikomonas vajinitinde yer alan akıntılar, aşırı miktar da artarak, yeşilimsi, köpürmüş şeklinde ve kötü kokulu olarak bilinir. Bunun yanı sıra kaşıntı hissiyatı da verir.

Özellikle üzerinde durulması gereken durumlarda, anormal vajina akıntılarının çoğunlukla vajina ve rahim ağzı bölgesine ait olması ve rahim iç zarına ait olan hastalıklar içermesidir. Tek akıntı sebebi olarak yumurtaları suçlamamamız gerekir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların, sadece cinsel birleşmeyi içemezler. Bunları kapsayanlar içerisinde oral seks, yakın vücut teması, anal seks gibi cinsel ilişki içerisine dahil olan konulardır. Bu hastalıklara neden olan mikroorganizmalar genital sistemde gelişme göstermesi vücut salgılarında ve kanlarında bulunduğu anlamını taşır.

Cinselliği Güçlendiren Meyveler

cinselliği güçlendiren meyveler

cinselliği güçlendiren meyveler

Geçmiş zamandan günümüze kadar birçok kişi üzerinden duymuş olduğumuz cinselliği güçlendiren araçlar arasında çikolata ve istiridye kelimelerini sıkça duymuşuzdur. Beslenme uzmanı tarafından yapılan açıklamalar içerisinde, afrodizyak konusu, aydınlık getirerek etkisinin olduğunu dile getirdi.

Yaptığı açıklamalar üzerinde 4 adet besine önem veren McKeith, Çilek, Domates, Avodako ve Zencefil’in yararlarından bahsetti.

ÇİLEK: Çileğin insanlık üzerinde sperm miktarını arttırdığını ifade eden doktorlar, seksüel organları beslemiş olduğunu kanıtladığını dile getirmiştir. Çileğin üzerinde bulunan antioksidanlar içerisinde bulunan E vitaminleri, eşeysel organlar için ideal olduğunu revan ne nefes dolaşımlarını da hızlandırarak cinsel dürtüsünün arttırdığını ifade etti. Çileğin ilk etkisi günde 2 kase zihayat çilek yiyen kişiler üzerinde 1 haftalık zaman süresince yeterliliğe ulaştığını anlattı.

AVOKADO: Avokado içinde bulundurduğu yağ asitleriyle birlikte glutathian, antioksidanlar sayesinde cinsellik hormon üretimini hızla arttırarak, hafta içerisinde 3 kez avokado tüketimi yapan insanların üzerinde etkisini 2 hafta içerisinde görüldüğünü dile getirdiler.

DOMATES: Tam olarak içinde bulundurduğu A vitaminleri sayesinde üretkenlik durumunu ve seks hormonlarının üzerinde ileri düzeyde artış gösterdiğini ve 2 hafta süresince günlük yenilen domateslerin etkisini cinsel yaşam üzerinde anlık olarak gösterebileceğini ifade etti.

ZENCEFİL: Vücut üzerinde bulunan ısı seviyesini arttırarak, gerek erkeklerin gerekse kadınların üzerinde uyarıcı bir ağırlık görevi yapması aynı zamanda erkekler üzerinde özellikle mufassal olarak uzun süreli ereksiyon sağlamasında yarar sağladığı ifade ediliyor. İçinde yer alan nebat erdemli link oranı sayesinde, yiğitlik hormonlarının testosteron miktarı seviyesinde artış gösterterek cinselliği güçlendirmektedir. Hafta içinde kullanılan 4 kez zencefiller, kişi üzerinde 1 saat gibi bir sürede etkisini göstermeye başlamaktadır.

Cinselliğin Ana Unsurları

cinselliğin ana unsurları

cinselliğin ana unsurları

Cinsiyeti ne olursa olsun kişilerin en belirgin zevkleri arasında gelir cinsel birliktelik. Bu durumun bir ihtiyaç olduğu da aşikardır. Ancak bazı hassasiyetler ile cinsellik sorun olmaktan öte keyif olabilmektedir. Doğru yaşanmayan cinsellik ilerleyen dönemlerde de kişisel sorunlara sebep olabilmektedir.

Öncelikli olarak doğal olmayan yollardan cinselliğin giderilmeye çalışılması bir risktir. Bu aşamada da en önemli olay olarak evlilik karşımıza çıkmaktadır. Evli olmadan yaşanan her ilişki eksiklik içerecektir. Çiftlerin birbirini tanımaları için bir arada yaşamaları gerekmektedir ve cinsellik iki tarafında istekleri doğrultusunda gelişmelidir. Kıyaslamadan yapılan birliktelikler en sağlıklı olanlardır. Kişilerin sözlü ve temas yolu ile birbirlerini cinsel birleşmeye hazırlamaları çok önemlidir. Çünkü hormonlar ve anatomik yapının belirli bir hazırlık süreci vardır. Bedensel eksiklikler görmek özellikle de erkekler açısından ciddi sorundur. Kadının cinselliğe hassas olan sinir uçlarının rahim girişinde olduğunu unutmamak gerekir. İlk geceden korkan bayanlar için ise erkeğin hassasiyeti ve sevecenliği çok önemlidir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi cinsellik iki taraflı zevk alınması gereken bir işlevdir. Birliktelikleri saatlere dakikalara ayırmamak gerekir. Unutulmamalıdır ki kişilerin tatmin süreleri oldukça farklılık göstermektedir. Temizlik ise sağlık açısından en önemli aşamadır.

Cinsellikte yaşanan en büyük sorun konuşmamak beklentileri ifade edememektir. Bu konuda kişilerin kararlar alması ve beklentilerini açıkça dile getirmeleri çok önemlidir. Karşılıklı beklentileri bilmek cinselliğin en önemli unsurudur.

Sık Görülen Cinsel Problemler

cinsel problemler

cinsel problemler

Cinsel sorunlar aslında sıklıkla yaşansa da ne yazık ki tedavi yoluna gidilmesi çok görülen bir durum değildir. Ama bu önyargı son dönemlerde hızlı bir ivme ile yok olmaktadır. Cinsel problemler o kadar çok çeşitlidir ki, her birinin tedavi yöntemi farklı olabilmektedir. Cinsel sorunların fazla konuşulamıyor olması ve genelde üstü kapalı olması en büyük sorundur. Bu tür sorunlar çiftlerin arasında konuşulmadığı gibi bu durumda destek almak da çok görülmemektedir. En çok yaşanan cinsel problemlerden birisi vajinismus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlık kişilerin vajinasında yaşanan istem dışı kasılmalar nedeniyle cinsel birlikteliğin yaşanamaması durumudur. Bir diğer çok görülen rahatsızlık ise Disporanidir ki bu rahatsızlıkta da cinsel birleşme olsa bile ağrılı olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da cinsel isteksizlik ve orgazm olamam sorunları da oluşabilmektedir. Bu rahatsızlıklar genel olarak cinsel birleşmeye engel olmadığı için genel olarak vajinusmus kadar tedavi talebi görmemektedir. Hatta bazı kadınlar cinsel isteksizliğin bir sorun olduğunu dahi bilmemektedir. Cinsel isteksizlik sadece partnere olan taleple değil genel bir çerçevede ele alınması gerekmektedir. Yani kişi partnerini istememesi cinsel isteksizlik değildir.

Erkeklerde yaşanan denetimsiz boşalma durumu da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Diğer bir sorun da sertleşme bozukluğu olarak bilinmektedir. Özellikle erken boşalma durumu yapılacak tedaviler sonrası tamamen giderilebilmektedir. Bunun için birkaç terapi genelde yeterli olmaktadır.