Kadınların sıklıkla geçirdikleri Adet gecikmelerinden ötürü adet söktürücü adı verdiğimiz ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde, kadınların adet olma günlerinin normale dönmesi ve gecikmelere karşı önlem almaya yaramaktadır. Adet Söktürücü ilaçlar genellikle, bitkisel çaylar ile birlikte provitamin içeren hapların kullanılması veya iğne ile yapılmaktadır.

Bu ilaçların içerisinde yer alan Progesteron ve östrojen miktarını artırarak, kadınların adet düzenini sağlayan faktörlerdir. Bu vitaminlerin alınması ile birlikte, hormonların düzenli çalışması sağlanarak, adet gecikmelerini ortadan kaldırmaktadır.

Adet söktürücü ilaçların kullanılması bireylerin mikroorganizmalarına bağlı olarak değişkenlikler göstermektedir. Ortalama 4 gün içerisinde hormonların devreye girerek kişi üzerinde adet geçirme evrimini normale taşıyabilmektedir.

ADET SÖKTÜRÜCÜ İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ;

 

Adet söktürücü ilaçların faydalı olduğu gibi bir takım zararları da olmaktadır. İlaçların gerektiğinden fazla kullanılması sonucu hormon düzeylerinin sağlık açısından düzenli akışını bozması ile birlikte önemli riskler taşıyabilmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bu ilaçlar, östrojen ve progesteron hormonlarını içerdiğini, bu ilaçların kullanımı ile adet görülmesi sağlandığını ifade etmiştik. Bu adet dönemi içerisinde kişilerin bünyesine dayanarak değişkenlikler gösterdiği görülmektedir.  Bu ilaçlar ile görülebilecek bir takım yan etkiler bulunmaktadır. Kadınların göğüslerinde şişkinlik, sinirler bozukluklar, hassasiyet ve vücudun belli bölgelerinde görülen şişkinlikler bunun en büyük nedenlerinden birisidir. Adet geçirme sonrasında oluşan lekelenme ve damlacıklar halinde gözüken kanamalar görülebilir.

 

Bu tarz ilaçların kullanılmasında en önemli dikkat edilmesi gereken kural, hamilik döneminde kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Tüketilmesi sonrasında bebekler üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir.